Ciekawostki dietetyczne #2

Zapraszam na kolejny wpis z cyklu Ciekawostki dietetyczne, a w nim między innymi o przyczynach zgonów na świecie, diecie białkowej, szóstym smaku oraz powierzchni kosmków jelitowych. Zaczynamy 🙂

1. Czy wiesz, że 1/3 ludności świata choruje z przejedzenia (spożywa >3500 kcal/dobę). Z drugiej strony, kolejne 30% stanowią osoby głodujące (spożywające <2500 kcal/dobę). Co roku z głodu umiera od 13 do 18 mln osób (większość z nich to dzieci poniżej 5 r.ż). Na całe szczęście, liczba ta zmniejsza się stopniowo do ok. 10 mln/rok. I kolejne dane: w ciągu półtorej godziny z głodu umiera średnio 3150 osób!

2. 10-20% dzieci w mniej rozwiniętych krajach Afryki i Azji ma subkliniczne (bezobjawowe) niedobory witaminy A.

3. W krajach takich jak: Rwanda, Kambodża czy Bangladesz odsetek energii pochodzącej z tłuszczów oscyluje w okolicach 7-9%. Z kolei w krajach Europy sięga nawet 40%! Przypomnijmy, że zalecane dzienne spożycie tłuszczów powinno zawierać się w przedziale 20-35%.

4. W Polsce 1/3 schorzeń ma charakter dietozależny, tj. otyłość, cukrzyca, niedokrwienna choroba serca, nadciśnienie, osteoporoza, nowotwory czy próchnica zębów.

5. Dane statystyczne mówią, że w roku 2011, 21% nowotworów złośliwych stanowiły nowotwory narządów trawiennych (czyli co 5 osoba chorująca na raka miała z tym typem do czynienia).

6. Wprowadzając w życie dietę redukcyjną, ale nie dodając aktywności fizycznej zwiększa się poziom tryptofanu we krwi co powoduje spalanie mięśni. Dlatego tak ważne jest, aby połączyć te dwie składowe. Pamiętaj, 70% sukcesu to dobrze zbilansowana dieta, a 30% to codzienne ćwiczenia 🙂

7. Składniki żywności i jej cechy sprzyjające hamowaniu apetytu to: białko, błonnik i wolno trawione węglowodany (skrobia); twardość produktu, lepkość, objętość i postać stała. Pobudzeniu apetytu zaś sprzyja: obecność tłuszczów, alkoholu, cukrów (prostych i dwucukrów); atrakcyjność sensoryczna, gęstość energetyczna, postać płynna (między posiłkami) oraz urozmaicenie.

8. Źle prowadzona dieta białkowa skutkuje (początkowym) spadkiem wody z organizmu – później niestety ona wraca. W takim typie żywienia praktycznie brakuje węglowodanów i tłuszczów. Dieta ta również bardzo obciąża wątrobę i nerki.

9. Do roku 2010 naukowcy utrzymywali, że ludzie są w stanie odczuwać pięć rodzajów smaków: słodki, słony, gorzki, kwaśny oraz umami (charakterystyczny dla pokarmów bogatych w białka). Teraz wnioskują, że ludzie wyczuwają szósty smak, jakim jest tłusty, jak oznajmił jeden z odkrywców zjawiska, dr Russell Keast z australijskiego Deakin University. Keast i jego współpracownicy z Australii i Nowej Zelandii doszli także do wniosku, że wrażliwość na ten smak u różnych osób bywa zupełnie różna. Ludzie bardzo wrażliwi na ten rodzaj smaku jedzą przeważnie mniej tłustych potraw, rzadziej też miewają nadwagę. Naukowcy ustalili to dzięki opracowaniu metody, która pozwala zbadać ludzką zdolność wyczuwania smaków całej grupy kwasów tłuszczowych, jakie często występują w produktach spożywczych. Stwierdzili także, że w przypadku „tłustego” zmysł smaku posiada progi wrażliwości. Progi te bywają odmienne u różnych osób – jedni są na ten smak bardziej wrażliwi, inni mniej. Próbując to wyjaśnić, badacz zwrócił uwagę, że współcześni ludzie pochłaniają bardzo dużo tłuszczów, a te są bardzo łatwo dostępne. Można więc zakładać, że z biegiem czasu system percepcji smaków mógł stracić wrażliwość na smak tłusty i dlatego tylko część ludzi jest na niego bardziej wrażliwa. „Co ciekawe, ludzie o dużej wrażliwości na smak tłusty jedzą mniej tłustych pokarmów i mają niższy wskaźnik masy ciała BMI niż osoby o mniejszej wrażliwości” – podkreślił Keast. Naukowcy próbują teraz lepiej zrozumieć przyczyny różnic wrażliwości w odbieraniu tłustego smaku. Może to doprowadzić do opracowania metod kontroli zjadanych porcji tłuszczu, jak i nisko tłuszczowych produktów i diet.

10. Kosmki jelitowe w jelicie cienkim mają powierzchnię wchłaniania składników odżywczych aż 200 metrów kwadratowych. To nawet do 60 razy więcej od powierzchni naszej skóry!


Jak Wam podobają się takie wpisy? Chciałybyście zobaczyć także trzecią część? Dajcie znać w komentarzu 🙂

Źródła:
1. Wykłady, przedmiot podstawy żywienia człowieka, dr hab. Paweł Glibowski, UP Lublin, dietetyka I rok
2. http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,370902,wyczuwamy-szosty-rodzaj-smaku-tlusty—oglosili-badacze.html
3. http://kaboompics.com

jajka sadzone, łosoś wędzony na zimno, pietruszka, pomidor śliwkowy i chlebek – czyli wytrawne śniadanko w moim wykonaniu 🙂

 

a tutaj koktajl z kefiru, nasion chia, twarogu, świeżego ananasa, płatków owsianych i wiórek kokosowych ♥ niebo

 

 

twarogowe placuszki z ananasem i masłem orzechowym i orzechami włoskimi