Ciekawostki dietetyczne #5 + przegląd przepisów z Instagrama

Dziś kolejny wpis z serii Ciekawostki dietetyczne 🙂 Będzie o makaronach 0 kcal, gospodarce węglowodanowej, jedzeniu owoców wieczorem i kawie. Zapraszam serdecznie!

Cztery pierwsze wpisy z tej serii znajdziecie pod tymi linkami: #1, #2, #3, #4.

Pod zdjęciami macie odnośniki do przepisów na moim Instagramie 🙂

Przepis na kulki daktylowo-kokosowo-kakaowe ze zdjęcia tytułowego.

 

1. Produkty sojowe oraz kurczaki są polecane dla kobiet po 40 r.ż., gdyż spowalniają menopauzę.

2. Insulina jest środkiem dopingującym, zabronionym w sporcie. Najczęściej jednak bywa stosowana w kulturystyce.

Ciasto marchewkowo-orzechowe

3. Gdy stężenie glukozy we krwi przekroczy normę 2-3-krotnie, następuje gwałtowny wyrzut insuliny z komórek beta trzustki. Wzrost stężenia insuliny występuje już w ciągu 3-5 minut. Równie szybki jest spadek stężenia tego hormonu we krwi. Po upływie 5-10 minut powraca do wartości wyjściowej.

4. Czy widziałyście już makarony zero kalorii (3 kcal/100g)? Mają inną konsystencję niż te standardowe, dzięki temu, że wytwarzane są z konjac glucomannan. Składnik ten odpowiedni jest dla niemal wszystkich osób bez wyjątku na nietolerancje pokarmowe. Wyglądem roślina ta przypomina bulwę ziemniaka, jednak w przeciwieństwie do niego nie zawiera skrobi, białka ani kalorii. Odznacza się bardzo wysoką zawartością błonnika rozpuszczalnego w wodzie przy jednocześnie niskiej kaloryczności oraz niskim indeksie glikemicznym. Glucomannan w kontakcie z wodą zwiększa swoją objętość aż 17-sto-krotnie. Zjedzony zmienia się w przewodzie pokarmowym w żelowatą substancję i to ona daje uczucie sytości szybko i na dłużej oraz pokrywając ścianki przewodu pokarmowego ogranicza wchłanialność tłuszczu. Więcej inforamacji znajdziecie tutaj i tutaj.

Batoniki bez pieczenia

5. Test krzywej insulinowej jest dobry dla osób przed 60 r.ż., zaś nieskuteczny u dzieci (ze względu na wysokie stężenie IGF-1). Przeciwwskazaniami jest m.in. aktywna choroba autoimmunologiczna, hipokaliemia, nadczynność tarczycy czy ciąża.

6. Węglowodany jedzone na noc wpływają na lepszy sen.

Kakaowy omlet z bananem

7. Soki – bogatoodżywcze – są stosowane przy leczeniu anoreksji.

8. Skąd powstała teoria niejedzenia owoców w godzinach popołudniowych? Po 16:00 spada ilość aldolazy, co może zwiększać prawdopodobieństwo nietolerancji fruktozy. Jednak jeżeli w godzinach wieczornych nadal jesteśmy aktywni bądź też wykonujemy trening – śmiało możecie schrupać przykładowo jabłko bez wyrzutów sumienia.

Zdrowe kanapki z domową pieczenią

9. Aby zapobiegać powstawaniu obwisłej skóry poleca się stymulację kolagenu poprzez picie wody wzbogaconej o składniki bogate w witaminę C (np. wyciąg z aceroli, rokitnika).

10. Kawa na czczo może zmieniać wrażliwość organizmu na insulinę. Osiągamy przez to gwałtowny wyrzut insuliny po posiłku, co w dalszej perspektywie może prowadzić do insulinooporności.

Pieczona pierś z kaczki w sosie musztardowym, komosa ryżowa i warzywka