Zostałam ambasadorką VII Biegu Tropem Wilczym w Lublinie

W „Tropem Wilczym. Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych” pierwszy raz wzięłam udział rok temu. Był to mój drugi z kolei bieg miejski. Pobiegłam na dystansie 5889m, czyli 3×1963. Jest to odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty. Bieg był niesamowitym przeżycie. To wspaniałe uczucie móc przed nim zaśpiewać hymn Polski, a później ruszyć razem z innymi biegaczami-patriotami.

Historia biegu

Od 2011 roku, dzień 1 marca ustanowiony jest świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W pierwszym zorganizowanym na cześć bohaterów biegu wzięło udział zaledwie 50 uczestników. Rok później było ich już 30 razy więcej!
Od roku 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych. W 2017 roku w Biegu wzięło udział ok. 60 000 uczestników z miast w Polsce i zza granicy.

Żołnierze Wyklęci

Działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również Kresach Wschodnich.

Ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak „Lalek”, zginął w walce zastrzelony podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w dawnym woj. lubelskim 21 października 1963 roku.

Jak zarejestrować się na bieg?

Rejestracja na bieg w Warszawie odbywa się poprzez stronę główną biegu, zaś w celu zapisania się na bieg w innym mieście, należy skontaktować się z organizatorem lokalnym. Aby wyświetlić jego dane, trzeba wyszukać miasto na mapce, kliknąć w pinezkę i następnie kliknąć w nazwę miasta. Lublinianie – możecie rejestrować się przez tą stronę – http://www.frs.lublin.eu/.

Cel charytatywny

Tropem Wilczym 2019 to nie tylko sportowe wydarzenie kulturalno- historyczne. To również wielka akcja zbierania funduszy na cele ratowania zdrowia najmłodszych. Beneficjentem finansowej zbiórki towarzyszącej biegowi we wszystkich miejscach, gdzie on wystartuje (ponad 300 miast w Polsce i zagranicą) są pilnie potrzebujące takiej pomocy dzieci – Małgosia i Bartek – dzieci, których los przykro doświadcza każdego dnia, a wsparcie finansowe jest niezbędne, by mogły żyć. Żeby ich wesprzeć, zostanie uruchomiony specjalny numer konta bankowego, na który będzie można wpłacać pieniądze, a także można będzie wrzucać datki do puszek podczas organizowanych biegów 3 marca.

Narodowe Centrum Krwi od 2019 roku jest oficjalnym partnerem Biegu Tropem Wilczym. W miastach takich jak Gdańsk, Warszawa, Kraków, Szczecin, Koszalin czy Poznań w okolicach tras biegowych będą stały mobilne stacje oraz czynne w wybranych godzinach punkty informacyjne.

Biogramy wybranych Żołnierzy Wyklętych, a także więcej informacji na temat pomocy dla Małgosi i Bartka, znajdziecie na stronie http://tropemwilczym.pl/.

#TEAMKJHEALTHY

Z racji tego, że zostałam ambasadorką, zachęcam Was do zapisania się na bieg i dzielenia się swoimi przygotowaniami – treningami, posiłkami, motywacją! Każde takie zdjęcie na Instagramie oznaczajcie hashtagiem #TEAMKJHEALTHY oraz moją nazwą profilu @KJHEALTHY.

Już niedługo, w pierwszym tygodniu lutego, zostanie ogłoszone rozdanie, w którym do wygrania będzie koszulka Biegu Tropem Wilczym. Obserwujcie www.instagram.com/kjhealthy, a także śledźcie bloga, bo szykuję dla Was garść informacji jak przygotować się do biegu 😉 Do napisania!